Bez kategorii

Lekcja o wartościach

Lekcja o wartościach

Pomysł na katechezę.Program nauczania religii w szkole średniej przewiduje zajęcia, w których uczniowie zastanawiają się nad wartościami, które wybierają w życiu.
Zamieszczam sposób przeprowadzenia takiej lekcji.

Zaczynam od metafory z podróżą.
Jeśli ktoś wybierze sobie cel wakacyjnej podróży Barcelonę, to chciałby tam znaleźć się jak najszybciej. Najlepiej polecieć samolotem żeby jak najwięcej czasu spędzić na miejscu i tam dobrze się bawić. Jeśli ta sama osoba wybierze się na pielgrzymkę na Jasną Górę może dotrzeć tam pieszo. Wędrówka jest wtedy mozolna i długa. Sama droga jest wtedy istotna.DROGA KSZTAŁTUJE SIĘ W ZALEŻNOŚCI OD WYBRANEGO CELU.Tak też jest w życiuCELE, KTÓRE WYBIERAMY SPRAWIAJĄ, ŻE NASZA DROGA – ŻYCIE WYGLĄDA TAK, A NIE INACZEJ.
Do refleksji nad wartościami używam listy 26 wartości (wybranych z Kwestinariusza Wartości Miltona Rokeacha) oraz pomocy, którą kiedyś znalazłem w Bibliotece Natana wśród propozycji ks. Zbigniewa Maciejewskiego (http://biblioteka.natan.pl/?id=plik&idp=15 ) – CO JEST DLA CIEBIE NAJWAŻNIEJSZE). 

Etapy pracy.

I Uczniowie – każdy sam – szeregują 26 wartości (mogą też dopisać swoje propozycje) od najważniejszej do najmniej istotnej dla nich. Dziesięć pierwszych wpisują do tabeli.

II W parach uczniowie ustalają wspólną dziesiątkę najważniejszych wartości.
III POJEDYNEK WARTOŚCI. W tabelce z cyframi uczniowie zaznaczają w kolejnych kratkach, która wartość jest ważniejsza, ta która jest pod 1 czy pod 2, następnie 1 czy 3 itd. Po zakończeniu uczniowie zliczają w parach, ile razy dana wartość wygrywała. Wpisują punkty w kolumnie P i ustalają rezultaty pojedynku kolumna M (miejsce). 

Uczniowie prezentują efekty ćwiczenia. Można stworzyć klasowy ranking wartości. Uczniowie mogą podzielić się refleksjami na temat ćwiczenia, które wykonali. 
Po omówieniu ćwiczenia przedstawiam i omawiam hierarchię wartości według Maxa Schelera.

Lekcja o wartościach

Poniżej załączam kartę pracy do lekcji oraz prezentację, którą można wykorzystać do wyjaśnienia aktywizacji. 

Ostatni slajd zawiera schemat hierarchii wartości Maxa Schelera.

Do pobrania: KARTA PRACY — PREZENTACJA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *