Platon z wizytą na lekcji religii
❓ Czy filozofia ma coś wspólnego z katechezą?
Oczywiście! Przecież filozofia to miłość mądrości i poszukiwanie prawdy – a to leży także u podstaw lekcji religii. Co więcej, chrześcijańska teologia rozwijała się w kontekście greckiej filozofii – a myśl Platona i Arystotelesa miała ogromny wpływ na Ojców Kościoła i średniowiecznych teologów, jak św. Augustyn czy św. Tomasz z Akwinu.
Dlatego zupełnie naturalne jest, by sięgnąć po filozoficzne pytania również podczas katechezy.
🤯 Eksperyment myślowy Platona na lekcji religii
W gazetce, którą przygotowaliśmy, pojawia się jeden z najbardziej znanych eksperymentów myślowych Platona – historia o pierścieniu Gygesa, który czyni właściciela niewidzialnym. To prowokujące pytanie, które zadał Platon (a właściwie jego rozmówca Glaukon), brzmi:
„Co byś zrobił, gdyby nikt cię nie widział i nie mógł osądzić?”
To idealny punkt wyjścia do rozmowy z uczniami o moralności, sumieniu i wolności. Można tę historię wykorzystać jako wstęp do dyskusji o grzechu, pokusie, odpowiedzialności i sensie dobra, które nie zależy od nagród ani od tego, czy ktoś nas obserwuje.
🧠 Ćwiczenie na kreatywność: Gdyby Platon spotkał Jezusa…
Możesz zaproponować uczniom, aby wyobrazili sobie rozmowę Platona z Jezusem na temat. Choć te dwie osoby dzieli i około 400 lat historii, a ich światy różniły się pod wieloma względami, łączy ich pytanie o dobro, prawdę i sprawiedliwość. Uczniowie mogą napisać krótki dialog między Platonem a Jezusem. Możesz zaproponować uczniom, aby wykorzystali w rozmowie cytat Platona lub słowa Jezusa, które dobrze pasują do tematu. To ćwiczenie rozwija wyobraźnię, empatię i refleksję etyczną – a przy tym świetnie angażuje!
🎁 Darmowe materiały do pobrania
Dla nauczycieli i uczniów udostępniamy fragment gazetki z tekstem o pierścieniu Gygesa oraz pytaniami do uczniów – do pobrania za darmo bezpośrednio z tego wpisu i gotowe do wykorzystania na lekcji.


📥 Jeśli chcesz mieć całość w formie estetycznej gazetki (PDF z tekstami i grafiką), znajdziesz ją w wersji pełnej tutaj:
✅ Materiały są przeznaczone dla klas 7–8 szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych.
🫵 Co sądzisz o wizycie Platona na lekcji religii? Czy uważasz, że warto zaprosić także Sokratesa, Arystotelesa… a może Nietzschego?



