DO NABYCIA,  POMOCE,  POMYSŁY

Lapbook na katechezie. Rok liturgiczny – ADWENT | WIELKI POST

Czym jest lapbook?

Lapbook, to forma prezentacji treści dotyczących wybranego tematu. Lapbook  to dosłownie ”książka na kolanach”. Ta metoda świetnie sprawdzi się na lekcjach religii. Praca tą metodą sprowadza się do kreatywnego zaprezentowania treści, z którymi zapoznali się uczniowie.

Po co pracować tą metodą na religii?

Dzieci i młodzież tworząc lapbooki powtarzają zdobytą wiedzę. Ta metoda pomaga rozwinąć wiele umiejętności takich jak: rozplanowanie przestrzeni, kreatywność, koncentracja uwagi, pisanie i czytanie (u młodszych), cierpliwość i samoregulacja emocjonalna. Tworzenia lapbooka może być okazją do wykazania się zdolnościami manualnymi i talentem plastycznym. Przy tworzeniu zagadek ujawnią się zdolności poznawcze uczniów. Jeśli prace będą wykonywane w grupach, to tworzenie lapbooka może nauczyć współpracy, a wykonywanie zadania w domu może być okazją do wspólnej rodzinnej aktywności.

Jak zrobić katechetycznego lapbooka?

Bazą każdego lapbooka jest arkusz grubszego papieru lub papierowa teczka. 

W przypadku wykorzystania arkusza papieru formatu A3 (może być też większy) zginamy go tak, żeby boczne ramiona kartki tworzyły drzwi-okładkę (zdjęcia poniżej).

Lapbook na katechezie. Rok liturgiczny - ADWENT | WIELKI POST

W środku lapbooka może znajdować się wszystko to, co pozwoli na ciekawe zaprezentowanie tematu. Mogą to być: ramki, okienka, harmonijki, koperty, mini książeczki, proste origami, rysunki, zdjęcia, grafiki, ramki, elementy ruchome (suwaki, karteczki wsuwane do kopert),…

Niezbędne będą kolorowe przybory do rysowania i pisania, kolorowe kartki, a także klej i nożyczki.

Lapbook na katechezie. Rok liturgiczny - ADWENT | WIELKI POST
lapbook na religię Wielki Post

Jakie mogą być treści lapbooków wykonywanych na lekcjach religii?

Tematem katechetycznych lapbooków mogą być: okresy liturgiczne, poszczególne święta, osoby świętych, elementy „Małego katechizmu”, ogóle informacje o Piśmie Świętym, jak i poszczególne księgi, biblijne wydarzenia lub postacie, przypowieści…

Przygotowaliśmy przykładowy lapbook o Adwencie. Może być inspiracją i punktem wyjścia dla katechetów i uczniów. Zawiera 8 stron elementów związanych z Adwentem. Lapbook w pliku PDF drukowany jako 2 na 1 stronę wpasują się w format A4, a drukowane 1:1 mogą posłużyć jako elementy gazetki na okres Adwentu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *